“Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας”

Με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση, την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους / τις μαθητές /-τριες ορίζεται και καθιερώνεται η 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία. Στο πλαίσιο αυτό το σχολείο μας πραγματοποίησε δράσεις αφιερωμένες στη μέρα αυτή. Συγκεκριμένα, οι μαθητές της  Β΄ τάξης του σχολείου μας με τη δασκάλα τους Γκισλή Εύη, μέσα από μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση ευαισθητοποιήθηκαν  για την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων, έφτιαξαν αφίσες και κατασκευές, έγραψαν κείμενα για τα ζωάκια, διάβασαν και σχολίασαν παραμύθια με πρωταγωνιστές τα ζώα.

Η όμορφη δράση είχε στόχο την ευαισθητοποίηση των μικρών παιδιών απέναντι στους τετράποδους συγκάτοικους του πλανήτη μας, ώστε μεγαλώνοντας να αναπτύξουν μια κουλτούρα φιλοζωίας.

Αφήστε ένα σχόλιο